1.26

1.26

במשך מספר שנים לימדתי את בובר בקורס לטיפול משפחתי. הייתי מנסה לחבר בין דברי בובר ובין התיאוריה המשפחתית של מארי בואן. אמרתי שתיאוריה זאת דוגלת בחשיבות של מפגשי "אני-אתה" בין בני משפחה. (אחרי שנים כתבתי דברים מעין זה, בעברית בפרק 7 מהמקראה ”תקשורת טיפולית עם מתבגרים".)

הוספתי שלדעתי דבר זה נכון לכל התרבויות שעדיין "חיות". כוונתי שאדם שתרבות מסוימת זרה לו ואינו יכול להבחין את נקודות היצירה "אני-אתה" באותה תרבות, עלול לראות רק את הדרישה לכאורה של התרבות להומוגניות לא יצריתית. אבל לאדם שחי בפנים בתוך התרבות אפשר לזהות נקודות אלו.

נהגתי להעלות שתי דוגמאות. הראשונה, ציינתי שאב ובן בעולם החרדי שלומדים תורה ביחד נראים מבחוץ כאילו לשניהם אותן הדעות ומשועבדים לאותן המצוות בדיוק. אבל מבפנים אין שמחה גדולה מאשר חילוקי דעות, "פשטים" נוגדים בגמרא או בתוספות, ויצירה הדדית בתוך השוני. 

בדוגמה השנייה סיפרתי על מפגש בין נשים ישראליות ופלסטיניות שהנחתי בשנת 1999 במסגרת פעילות של עמותת "ילדי מזרח התיכון". הנשים הישראליות שאלו את עמיתותיהן הפלסטיניות מדוע "כולן" לובשות אותו דבר. הנשים הפלסטיניות צחקו וביקשו מהישראליות להתבונן היטב. הם הסבירו "מבפנים" את הבחירות הדקות של צבעים – או שחור או אפור בהיר או קצת יותר צבע – ואת מידת הכיסוי של הגוף. הן הסבירו שעל כל אישה לבנות את עולמה כפי שמתאים לה, ושקיימת מגוון – לתפיסתן רחבה – של יצרה משותפת  ומפגש בין בחירות שונות בתוך התרבות שלהן.

התלמידים שלי למדו שיעור עוקב אצל מומחה גדול בתחום "רב-תרבותיות". היה טבעי שהם שאלו את דעתו לגבי מה שאמרתי. אינני יודע מה הוא אמר, אני יודע מה שהבינו שהוא אמר. באו אליי בשיעור הבא והודיעו שטעות גדולה בידי, אני מייחס קשקוש אמריקאי לתרבויות שאין להן עניין ביחיד או במפגש. הצעתי להן להתעמת עם הקטעים בבובר שמסתיימים בפיסקה הנוכחית, ולהגיע למחשבות שלהן, בלי "מומחים". עד היום אינני יודע מה היו התוצאות.

מודעות פרסומת

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s