2.5

2.5

התחלתי את התרגום בתחילת שנות התשעים למאה הקודמת. כמעט עשרים שנות היסטוריה חלפו , ומרתק לראות את הפסקה הזאת לאור השינויים. בתחילה ראיתי בדברי בובר , שזועק במעבר הזמן על המדינות  ועל הכלכלה במערב,  כדרי התרסה, שלמרות שהשמאל "קרס", אין לראות בזה התרת הרסן על התחרות ועל המישור של קיום שעוסק רק בהתנסות ובשימוש. ראיתי דבריו כדברי אזהרה, עכשיו שאין צורך לעמוד מול האיום הקומוניסטי (הממשי או בדוי, כל אחד וגרסתו), הגיע הזמן להקפיד לאפשר מגע של הקפיטליזם עם הרוח, לאפשר חיי ציבור יצירתיים ומגעים אנושיים ופחות מנצלים במקומות העבודה ובמרכזי השליטה.

טו לייט! מאז ראינו כאן בארץ נהירה בלתי מרוסנת אחרי ניצולם של אנשים, שגם הטובים משועבדים למרוץ דמיוני, והאמירה של בובר זכתה באמת לדברי בוז כמעט כללי, כאילו כל שינוי קל בשיטה יקיים את דברי הטוען הבדיוני אצל בובר שהפך לנחלת הכלל אצלנו: "כלום אין פירוש הדבר להחליף ריבונות שיודעת להכריע בחובבנות להגנית, והשכלה מאירה בהתלהבות מעורפלת?" חשבתי אפוא שהתרגום יתיקבל ביחס של בוז, או יותר מסוכן, קו-אופטציה, כדברי בובר ," וזה בוודאי אין משיגים על ידי חלוקת החיים הציבוריים לרשויות עצמאיות, ובהן אחת ששמה "חיי הרוח"; פירושה של חלוקה זו שתחומים שכבר שקועים בעולם ה"הוא" ייעזבו לנצח ברשותו, ואילו הרוח תאבד כל ממשות".

גם ההתמוטטות של הכלכלה המערבית בשנת 2008 ועד היום מימשה את דברי בובר משנת 1923: " שאין עוד מנהיג למדינה. המסיקים מוסיפים גחלים, אבל המנהיגים אינם נוהגים אלא למראית עין בקטר הדוהר. וברגע זה, שבו אתה מדבר, אתה יכול לשמוע כמוני שמנגנון הכלכלה מתחיל לחרוק בדרך לא רצויה; המפקחים על המלאכה מתנשאים ומחייכים, אך המוות שוכן בלִבּם."

והנה הגענו לקיץ הישראלי 2011, וקמים צעירים אצלנו ומבקשים להחזיר את חיי הרוח לחיינו, למדינה ולכלכלה. התחילו להבין אצלנו את דברי בובר, " כי אין בידי הרוח לפעול בחיים בכוחות עצמה אלא רק בתוך העולם: על ידי כוחה לחדור לתוך עולם ה"הוא"ולשנות אותו." מי ייתן והצעירים הנפלאים שלנו לא יישאבו בחזרה לתוך "פתרונות מעשיים" שמתעלמים מעולם הרוח ומהקשר הממשי בין בני אדם.

מודעות פרסומת

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s